+48 512 847 213

Wyprawa

Podopieczni Domu Pomocy Społecznej Konwentu Bonifratrów w Cieszynie odwiedzili siedzibę Św. Mikołaja w Rovaniemi w Finlandii. Ta niezwykła podróż dorosłych mężczyzn z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi to spełnienie dziecięcych marzeń, ogrom radości i niezapomniane wspomnienia 😊

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym wyprawa się odbyła. Zobaczmy ją oczami uczestników:

 

  • Po przejechaniu Litwy, Łotwy i Estonii, przeprawiliśmy się promem z Tallina do Helsinek by, zmieniając co 2 dni miejsce pobytu, dotrzeć na koło podbiegunowe i do siedziby domniemanego św. Mikołaja, której bajkowy klimat przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.
  • Zatrzymując się w Helsinkach, Raumie, Ranui i Ruce zatoczyliśmy pętlę podziwiając piękno fińskiego krajobrazu w jego wschodniej, północnej i zachodniej odsłonie.
  • Pierwszym punktem na mapie naszej pielgrzymki był Szydłów (lit. Śiluva) – zwany Litewskim Lourdes – gdzie w XVII w. zdarzył się cud objawienia Najświętszej Maryi Panny.
  • „Podbój Finlandii” rozpoczęliśmy od zwiedzania stolicy kraju – Helsinek – w towarzystwie Emila, fińskiego przewodnika, który pięknie mówi i pisze po polsku dzięki nauczycielce religii – Urszulance.
  • Mieliśmy możliwość odprawienia mszy w helsińskiej katedrze, w której na co dzień wsparcie duchowe otrzymują katolicy posługujący się ponad stu językami i narzeczami. W naszej polskojęzycznej Eucharystii uczestniczyło wielu z nich ciesząc się z okazji do wspólnej modlitwy.
  • Dziecięca radość ogarnęła nas już na malowniczym moście, przy przekraczaniu bramy do świata MUMINKÓW. Kolorowe postaci Mamy i Taty Muminka, Włóczykija, Małej Mi czy Buki towarzyszyły nam w trakcie zwiedzania WYSPY MUMINKÓW (MOOMINWORLD) i domków, w których wszystkiego można było dotknąć.
  • 12 kilometrowy SZLAK MAŁEGO NIEDŹWIEDZIA (SZLAK PIENI KARHUNKIERROS) położony na terenie parku krajobrazowego Oulanka przeszliśmy z przewodnikiem grupy – reniferem, który kroczył dumnie środkiem ścieżki. Na jego trasie podziwialiśmy wiszące mosty, wodospady, skały i nieprzebrane ilości drzew.
  • Podróż zakończyliśmy 2-dniowym pobytem nad Jeziorem Galve na Litwie. Odpoczywaliśmy aktywnie: odwiedziliśmy Matkę Boską Ostrobramską w Wilnie, kaplicę Bonifratrów we wsi Gojus i odbyliśmy rejs statkiem.

Related Posts

Leave a Reply