60-lecie Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie
18-11-2024 Liwia Gliścińska

60-lecie Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie

Wojewódzki Oddział Chirurgii Naczyń Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie – oddziału Bonifraterskiego Centrum Medycznego obchodzi w tym roku swoje 60-lecie. Przez sześć dekad istnienia oddział zyskał renomę jednego z najnowocześniejszych i najbardziej doświadczonych ośrodków leczenia chorób naczyniowych w Polsce. W piątek w Auli Św. Jana Pawła II Domu Duszpasterskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyła się z tej okazji konferencja naukowo-szkoleniowa poświęcona nowym technikom w chirurgii naczyniowej.

„Staję tutaj pełen wdzięczności jako pacjent, ale i z nadzieją, że to spotkanie, błogosławione przez Boga miłosiernego, będzie przynosiło owoce. Zapraszam do wspólnej modlitwy,  aby wypraszać boże łaski i boże światło dla tych wszystkich, którzy służą człowiekowi przez swoje zdolności, przez talenty, dzięki którym przynoszą zdrowie tym, którzy tego zdrowia potrzebują” – mówił podczas otwarcia konferencji ks. biskup Jan Zając, biskup pomocniczy senior archidiecezji krakowskiej, który udzielił błogosławieństwa zebranym.

Ojciec Franciszek Salezy Chmiel, prowincjał Zakonu Bonifratrów, dzielił się przemyśleniami i wnioskami za zakończonej kilka dni wcześniej w Częstochowie kapituły generalnej. Zwracał uwagę na nowe wyzwania stojące przed szpitalnictwem. Podkreślał, że karta tożsamości Zakonu Szpitalnego jest na tyle otwarta, aby zinternalizować odpowiedzi na te wyzwania w zgodzie z kartą etyki. Przypominał, że szpitalnictwo realizowane w duchu św. Jana Bożego ma wiele wymiarów, m.in. medyczny, naukowy, duchowy, które pozwalają otoczyć pacjenta troską i opieką tak, aby wracał do zdrowia.  „Pięćset lat temu Jan Boży, kiedy przyjmował pacjenta do swojego szpitalika, tzw. domu Bożego, nie robił mu najpierw badań ani innych zabiegów, ale obmywał mu nogi – i to był znak, że trafił do Domu Bożego, że w tym domu będzie także pod opieką duchową” – mówił Ojciec Prowincjał.

Z kolei prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego, Jacek Graliński, podkreślał znaczenie bonifraterskiego dziedzictwa w obszarze opieki medycznej. „To jest dziedzictwo, które obezwładnia swoją historią. To jest pięć wieków szpitalnictwa bonifraterskiego. To jest dziedzictwo pokoleń nauczycieli i uczniów, którzy przekazywali sobie i przyjmowali swoją wiedzę i doświadczenie, aby jak najlepiej służyć swoim pacjentom. Dziękuję przy tej okazji wszystkim, którzy na przestrzeni tych 60 lat doprowadzali do tego, że jesteśmy jako Bonifraterskie Centrum Medyczne, jako Szpital Bonifraterski w Krakowie tak ważnym ośrodkiem na mapie Polski” – mówił.

Z okazji jubileuszu, podczas konferencji  wręczono pamiątkowe dyplomy długoletnim pracownikom Oddziału Chirurgii Naczyń i Angiologii. Otrzymali je: Jacek Radwan, Andrzej Sieczkowski, Arkadiusz Berwecki,  Maria Tylek, Agata Klimas, Wioletta Ruman, Ewa Szeleś,  Małgorzata Nowakowska-Semerda, Elżbieta Gudowska, Renata Mocek,

Joanna Czekaj, Anna Kolarska-Litwa, Jan Kownacki, Jerzy Nyzio, Anna Klasa, Lidia Wabik, Renata Szlachta, Renata Domanus, Anna Szczerbik, Lucyna Błońska oraz Marta Grochal.

Podczas konferencji prezentacjom i prelekcjom towarzyszyły łączenia na żywo z salą operacyjną Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie podczas zabiegów implantacji stentgraftu do podnerkowego odcinka aorty brzusznej i obu tętnic biodrowych z powodu podnerkowego tętniaka aorty brzusznej przez zespół pod kierunkiem lek. Mateusza Kózki oraz implantacji stentu do tętnicy szyjnej wewnętrznej lewej w osłonie neuroprotekcji proksymalnej MoMa przez zespół pod kierunkiem doc. dr hab. n. med. Pawła Latacza.

Przebieg zabiegów komentował na sali konferencyjnej kierownik Oddziału Chirurgii Naczyń i Angiologii Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie, dr n. med. Maciej Chwała.

Historia i osiągnięcia:

Założony w latach 60. XX wieku przez prof. Stefana Bąka, pioniera polskiej chirurgii naczyniowej, Oddział Chirurgii Naczyń Szpitala Zakonu Bonifratrów od samego początku stawiał na innowacyjność i najwyższe standardy leczenia. Przez lata działalności oddziałem kierowali wybitni specjaliści, tacy jak doc. dr hab. n. med. Andrzej Cencora, dr n. med. Tomasz Mrowiecki oraz dr hab. n. med. Maciej Zaniewski.

Współczesność:

Dzisiaj Kliniczny Wojewódzki Oddział Chirurgii Naczyń i Angiologii z Pododdziałem Terapii Wewnątrznaczyniowej pod kierownictwem dr n. med. Macieja Chwały jest oddziałem świadczącym całodobową opiekę w przypadkach stanów nagłych, pilnych oraz planowych w zakresie chirurgii naczyń w II stopniu referencyjności. Od października 2024 r. prowadzi również Katedrę i Klinikę Chirurgii Naczyń Akademii Śląskiej. Przy Szpitalu funkcjonuje też zespół poradni, w tym Wojewódzka Poradnia Chirurgii Naczyniowej i Chorób Naczyń.

Pacjenci oddziału mogą liczyć na kompleksową diagnostykę i leczenie szerokiego spektrum schorzeń naczyniowych, takich jak:

  • tętniaki aorty brzusznej, tętnic trzewnych i kończyn dolnych
  • niedokrwienie kończyn dolnych i miażdżyca
  • niewydolność żył jamy brzusznej
  • zespoły uciskowe żył
  • malformacje tętniczo-żylne

Nowoczesne metody leczenia:

W 2018 roku oddział przeszedł gruntowną modernizację, dzięki czemu dysponuje najnowocześniejszym sprzętem medycznym. Specjaliści oddziału wykonują rocznie ponad 1700 zabiegów, w tym zaawansowane procedury endowaskularne. Od 2023 roku oddział jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził leczenie tętniaków aorty brzusznej przy użyciu nowoczesnych stentgraftów rozwidlonych typu Branch.

Zespół specjalistów:

W oddziale pracuje doświadczony zespół lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów i innych specjalistów, którzy zapewniają pacjentom najwyższy poziom opieki medycznej. Kierownik Oddziału, dr n. med. Maciej Chwała,  podkreśla, że zespół jest mocną stroną Wojewódzkiego Oddziału Chirurgii Naczyń Szpitala Zakonu Bonifratrów. Zwraca uwagę na życzliwość i wsparcie, na które mogą liczyć młodzi lekarze, którzy dzięki temu mogą zdobywać doświadczenie pod okiem starszych kolegów, zapewniając ciągłość i nieustanne podnoszenie poziomu opieki medycznej. Dzięki doświadczeniu, zaangażowaniu zespołu specjalistów i nowoczesnemu wyposażeniu oddział jest w stanie zapewnić skuteczne leczenie nawet najbardziej złożonych chorób naczyniowych.

Patroni i partnerzy Jubileuszu:

Obchody 60-lecia Wojewódzkiego Oddziału Chirurgii Naczyń Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie Honorowym Patronatem objęli Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka oraz Prowincjał Prowincji Polskiej Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego br. Franciszek Salezy Chmiel, OH.

Patronatu medialnego udzieliły Radio Kraków, TVP3 Kraków, Gazeta Krakowska oraz Medycyna praktyczna.

Partnerzy:

  • Partner Strategiczny – Philips Polska Sp. z o.o.
  • Partner Główny – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
  • Partner – Produkty Bonifraterskie

Sponsorzy:

  • Boston Scientific Polska Sp. z o.o.
  • Firma Remontowo-Budowlana Profil-Lux Tadeusz Milc
  • Hammermed Medical Polska Sp. z o.o.  S.K.A
  • Artivion, Inc.

Organizatorzy:

  • Bonifraterskie Centrum Medyczne sp. z o.o., Oddział w Krakowie
  • Konwent Zakonu Bonifratrów w Krakowie
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie

Źródło: www.bcmbonifratrzy.pl
Fot. Konrad Obidziński (sale operacyjne)