[image=#9]

W odpowiedzi na trudne sytuacje życiowe, Fundacja Bonifraterska stara się nieść nadzieję i wywoływać uśmiech na twarzach podopiecznych, podejmując różnorodne działania pomocowe.

Zakres działania Fundacji Bonifraterskiej obejmuje ponad 30 różnych ośrodków rozlokowanych w całej Polsce!
Do placówek bonifraterskich należą między innymi: szpitale, hospicja, domy pomocy społecznej, jadłodajnie czy domy opieki.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, pracowników oraz wsparciu darczyńców, Fundacja może kontynuować swoją misję i okazywać pomoc tym, którzy jej potrzebują. Oto przykładowe obszary, w których Fundacja angażuje się, aby wspierać potrzebujących:

• opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi – bonifraterskie domy pomocy społecznej oferują całodobową opiekę dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych, w tym umysłowo. W placówkach tych podopieczni mogą liczyć na profesjonalną opiekę medyczną, rehabilitację, wsparcie psychologiczne oraz aktywizację społeczną. Celem jest zapewnienie godnych warunków życia i poczucia bezpieczeństwa osobom wymagającym stałej opieki.

Zgodnie z charyzmatem św. Jana Bożego, założyciela Zakonu Bonifratrów, udzielamy wsparcia tym, którzy go najbardziej potrzebują, zaspokajając ich potrzeby bytowe, ale także zapewniając opiekę medyczną, rehabilitację oraz aktywizację społeczną i kulturalną.

Wykwalifikowana kadra specjalistów z różnych dziedzin, w tym opiekunów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych i psychologów wspiera podopiecznych bonifraterskich placówek różnorodnymi formami terapii zajęciowej, umożliwiającymi rozwijanie pasji i zainteresowań.

Zapewniamy podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, godności i akceptacji. Staramy się tworzyć dla nich prawdziwy dom, w którym mogą czuć się kochani i potrzebni. Wszystko to czynimy w duchu miłosiernej miłości św. Jana Bożego, patrona Zakonu Bonifratrów.

[image=#6]

• pomoc bezdomnym i ubogim – bonifraterskie jadłodajnie dla ubogich w Łodzi i Warszawie niosą wsparcie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Podopieczni mogą liczyć nie tylko na ciepły posiłek, ale również na konsultacje pielęgniarskie oraz zaopatrzenie w niezbędną odzież.

Jadłodajnie są czynne przez cały rok, zapewniając stałą pomoc potrzebującym. Oprócz wydawania obiadów, jadłodajnie bonifraterskie oferują również możliwość zabrania posiłków na wynos.

Działalność tych placówek wpisuje się w charyzmat miłosiernej miłości św. Jana Bożego, który kładł szczególny nacisk na niesienie pomocy ubogim i potrzebującym – zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych, ale także okazanie szacunku i godnego traktowania każdej osoby.

[image=#7]

• wsparcie rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne – w ramach działalności medycznej bonifratrzy prowadzą placówki zajmujące się rehabilitacją i fizjoterapią w różnych miastach Polski. Oferują one kompleksową rehabilitację ambulatoryjną, stacjonarną i domową, wyróżniając się interdyscyplinarnym podejściem do leczenia i rehabilitacji.. Zatrudniają zespoły fizjoterapeutów świadczące usługi z zakresu rehabilitacji na NFZ. Ośrodki bonifraterskie zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów.

Co roku organizowane są również Bonifraterskie Spotkania z Rehabilitacją, podczas których poruszane są aktualne tematy z dziedziny rehabilitacji i fizjoterapii.

• opieka paliatywna i hospicyjna – jednym z ważnych obszarów działalności bonifraterskiej jest opieka paliatywna i hospicyjna. Hospicja stacjonarne zapewniają profesjonalną opiekę dla osób terminalnie chorych.

Dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanego personelu medycznego oraz braci, podopieczni mogą liczyć na kompleksową opiekę, łączącą aspekty fizyczne, emocjonalne i duchowe.

[image=#8]

• wsparcie dla szpitali – Fundacja Bonifraterska odgrywa ważną rolę we wspieraniu działalności bonifraterskich szpitali i placówek medycznych w całej Polsce. Jako organizacja pożytku publicznego, Fundacja umożliwia przekazywanie 1,5% podatku dochodowego na rzecz prowadzonych przez Zakon Bonifratrów inicjatyw medycznych. Środki pozyskane z 1,5% przekazywane są m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.

Bonifraterskie Centrum Medyczne, będące ogólnopolską grupą medyczną, zrzesza kilka szpitali i placówek medycznych w różnych miastach, takich jak Łódź, Kraków czy Katowice, Wrocław i Warszawa.

• pomoc humanitarna – bonifratrzy niosą pomoc poszkodowanym w wyniku w konfliktów zbrojnych i innych kryzysów humanitarnych.

Bonifraterskie konwoje humanitarne (w ostatnich latach na Ukrainę) dostarczają potrzebującym najpotrzebniejsze produkty: żywność, odzież, artykuły higieniczne, produkty medyczne, podstawową elektronikę.

Aktywnie zaangażowanie w działania na rzecz ofiar wojny przynosi im niezbędne wsparcie i nadzieję na lepsze jutro. Staramy się nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, obejmując swoim działaniem różnorodne grupy podopiecznych – od dzieci i młodzieży, po osoby starsze i niepełnosprawne.