Jak przekazać 1,5% podatku będąc emerytem lub rencistą?
11-03-2024 Liwia Gliścińska

Jak przekazać 1,5% podatku będąc emerytem lub rencistą?

Jesteś na emeryturze lub rencie? Ty również możesz przekazać swoje 1,5% podatku na rzecz potrzebujących! W poniższym artykule pokażemy Ci, jak to zrobić.

Jednym z najprostszych sposobów wsparcia organizacji charytatywnych i podmiotów działających na rzecz dobra społecznego w Polsce jest przekazanie 1,5% podatku. Cały proces nie wymaga dużego nakładu pracy, a może zdziałać tak wiele w życiu osób, które potrzebują wsparcia. Składając PIT-OP na Fundację Bonifraterską, Twoje pieniądze trafią do naszych podopiecznych: chorych, opuszczonych, bezdomnych. Pomagamy potrzebującym w hospicjach, domach opieki, szpitalach i jadłodajniach na terenie całej Polski (dowiedz się więcej o naszych działaniach >>).

Czym jest PIT-OP i skąd go pozyskać?

PIT-OP jest oświadczeniem przypominającym na pierwszy rzut oka krótki formularz. To duże ułatwienie, bowiem nie trzeba już składać całego zeznania podatkowego, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Wystarczy wypełnić krótki formularz, a urząd przekaże 1,5% Twojego podatku wybranej przez Ciebie Organizacji Pożytku Publicznego.

W takim dokumencie musisz podać swoje dane oraz numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego (skrót: OPP), której chcesz przekazać swoje 1,5%. Możesz też podać konkretny cel - w przypadku Fundacji Bonifraterskiej rozpisaliśmy poniżej cele szczegółowe, na które możesz przekazać 1,5%:

Gdzie składa się PIT-OP?

PIT-OP możesz złożyć na 3 sposoby: w swoim Urzędzie Skarbowym, wysyłając go pocztą lub przez internet (wypełniając go elektronicznie).

Jak przekazać 1,5% podatku w tradycyjnym (papierowym) PIT-OP dla Fundacji Bonifraterskiej?

Poprowadzimy Cię teraz przez wypełnienie Oświadczenia PIT-OP w sytuacji, gdy będziesz wypełniać je w wersji papierowej:

Krok 1: Pobierz formularz PIT-OP (klik>>)

Krok 2: W pozycji nr 1 wpisz swój PESEL.

Krok 3:  W pozycji nr 5 wpisz nazwę swojego urzędu skarbowego.

Krok 4: W pozycji 6, 7, 8 wpisz swoje nazwisko, imię oraz datę urodzenia.

Krok 5:  W pozycji nr 9 wpisz numer KRS FUNDACJI BONIFRATERSKIEJ: 0000134759.

W pozycji nr 10 możesz podać cel szczegółowy, o którym wspominaliśmy powyżej, ale nie jest to obowiązkowe. Jeśli nie wypełnisz tego punktu, pieniądze i tak zostaną przekazane na naszą fundację.

Krok 6: W pozycji nr 11 zaznacz, czy wyrażasz zgodę na przekazanie informacji o 1,5% podatku dla naszej fundacji. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że to właśnie od Ciebie otrzymaliśmy wsparcie.

Krok 7: W pozycji nr 15 złóż swój podpis.

Krok 8: Gotowe! Wypełnione oświadczenie PIT-OP do możesz złożyć bezpośrednio lub drogą listową do urzędu skarbowego, odpowiadającego za Twoje miejsce zamieszkania.

Jak przekazać 1,5% podatku w PIT-OP dla Fundacji Bonifraterskiej drogą elektroniczną?

Aby złożyć zeznanie przez internet, skorzystaj z jednego z systemów: e-PIT lub e-Deklaracje. Pamiętaj, że w tym przypadku swój podpis pod wypełnionym dokumentem będziesz składać elektronicznie, przy jednej z dostępnych metod, np. za pomocą danych autoryzujących, certyfikatu kwalifikowanego lub bankowości elektronicznej.

Krok 1: Wejdź na stronę internetową podatki.gov.pl, kliknij na przycisk "e-Urząd Skarbowy", a potem Twój e-PIT.

Krok 2: Zaloguj się przez login.gov.pl:
profil zaufany, mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczna

lub wpisz swoje dane:

1. PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
  2. kwotę przychodu z deklaracji za rok 2022
  3. kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2023 rok

i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2022 r.

Krok 3: Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.

Jeśli robisz to po raz pierwszy:

1. wybierz z listy numer KRS Fundacji Bonifraterskiej: 0000134759
  2. wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz)
  3. zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku
  4. Zaakceptuj i wyślij zeznanie

Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku została przez Ciebie wskazana w zeznaniu, o ile nadal znajduje się w wykazie OPP. Również wskazany jest cel szczegółowy, jeśli w ubiegłym roku był przez Ciebie wskazany. Możesz edytować, usunąć lub zmienić te dane.

[Image not found, add new one with '#3' order number]

Do kiedy można złożyć formularz?

Formularz możesz złożyć do 30 kwietnia 2024 roku.

Przekaż swoje 1,5% Fundacji Bonifraterskiej

Przekazywanie 1,5% podatku to niewielki gest, który może sprawić ogromną różnicę w życiu tych, którzy potrzebują wsparcia. Przekazując 1,5% podatku dochodowego na Fundację Bonifraterską, przyczyniasz się do realizacji szlachetnych celów społecznych i pomocy potrzebującym. Każdy gest ma znaczenie, każda pomoc jest cenna, dlatego zachęcamy Cię do korzystania z tej możliwości i podzielenia się dobrem z innymi. Razem możemy zdziałać wiele!

Fundacja Bonifraterska KRS: 0000134759