Kolejna wizyta Ojca Prowincjała Franciszka Salezego Chmiela oraz brata Pawła na Ukrainie
01-09-2024 Liwia Gliścińska

Wraz z zakończeniem piątkowych uroczystości w Iwoniczu, bracia z Zarządu Prowincji wyruszyli z misją humanitarną do Drohobycza i Lwowa, by ofiarować nie tylko niezbędne dary, ale także serca przepełnione empatią i gotowością do niesienia pomocy.

Po pomyślnym rozładunku żywności, środków czystości i materiałów sanitarnych dla potrzebujących, bracia udali się do Lwowa – podczas rozmów omówiono projekt utworzenia I Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej, mającej na celu zabezpieczenie mieszkańców Drohobycza. Siedmiu ochotników, którzy zgłosili się do tej szlachetnej inicjatywy, otrzyma wsparcie w postaci szkoleń zorganizowanych dzięki Polskiej Prowincji Bonifratrów.

Dodatkowo poruszony został istotny temat rozbudowy Stacji Pomocy, która ma na celu wsparcie mieszkańców Ukrainy, w tym uchodźców. Ośrodek współfinansowany przez Urząd Miasta oraz Zakon już funkcjonuje, a jego działalność została rozszerzona w odpowiedzi na rosnącą liczbę uchodźców przybywających z terenów dotkniętych wojną.

Bracia zjednoczyli się również na modlitwie, prosząc o pokój i lepsze jutro dla wszystkich dotkniętych konfliktem.

Pragniemy serdecznie podziękować braciom z konwentu w Drohobyczu oraz księdzu proboszczowi Mieczysławowi Lechowi za niezwykłą gościnność i wsparcie, które sprawiły, że misja mogła zaowocować wieloma ważnymi decyzjami, mającymi na celu zwiększenie zakresu pomocy dla potrzebujących na Ukrainie.