Łódzka apteka szpitalna wdraża system komputerowy wspierający pracownię leku cytostatycznego
3.10.2024 roku w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi w czwartek odbyła się prezentacja oprogramowania Kamsoft przeznaczonego dla pracowni leku cytostatycznego. Prezentacja zamyka bardzo pracochłonny etap wdrożenia, polegający na koniecznych dostosowaniach do warunków lokalnych. Będzie to pierwsze w Polsce produkcyjne uruchomienie tej firmy, tak kompletnego rozwiązania pozwalającego na przygotowywanie tego typu preparatów stosowanych w skojarzonym leczeniu onkologicznym.
To rozwiązanie, w momencie pełnej jego integracji, znacznie usprawni przygotowanie leków stosowanych w leczeniu skojarzonym w onkologii dla naszych pacjentów. Wdrożenie oprogramowania pozwala bardzo precyzyjnie przygotować dawkę leków, a warunki lokalowe zapewniają bardzo wysokie bezpieczeństwo dla naszych pracowników. Jest to wyraz naszej dbałości o jakość opieki i bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu apteki, nakierowane na usprawnienie procesu terapeutycznego – podkreślił Jacek Graliński, prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego. Dodał, że podnoszenie jakości procesu terapeutycznego jest jedną z podstawowych wartości i celów działania spółki.
Obecny na prezentacji przeor łódzkiego konwentu Zakonu Bonifratrów, brat Andrzej, zaznaczył, że obecny rozwój medycyny, rozwój technologii w ochronie zdrowia sprawia, że Zakon może realizować swój charyzmat. „To wielki wysiłek, ale te wszystkie możliwości sprawiają, że możemy iść do przodu” – powiedział.
Lider projektu, Adam Borejczuk, koordynator ds. IT Bonifraterskiego Centrum Medycznego, zaznaczył, że to pierwsze w Polsce produkcyjne wdrożenie oprogramowania Kamsoft, które ma zdigitalizować obszar pracy nad lekiem cytostatycznym. Proces będzie rozpoczynał się w systemie od momentu zlecenia terapii przez lekarza poprzez przygotowanie leku w pracowni aż po etap sprawozdawczości i rozliczeń. Także mgr Paulina Burska-Gutowska, kierownik apteki, której częścią jest otwierana pracownia, zaznaczyła, że wdrażane rozwiązanie poprawia jakość opieki i podnosi bezpieczeństwo procesu terapeutycznego oraz pracowników apteki.
Żródło: www.bcmbonifratrzy.pl