Wizyta międzyprowincjalna w bonifraterskiej prowincji hiszpańskiej
12-01-2024 Liwia Gliścińska

Wizyta międzyprowincjalna w bonifraterskiej prowincji hiszpańskiej

W dniach 9-11.01 2024 roku w Madrycie w bonifraterskiej prowincji hiszpańskiej odbyła się robocza wizyta międzyprowincjalna. Polską Prowincję reprezentowali: br. Franciszek Salezy Chmiel - Prowincjał Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów oraz Jackek Graliński - prezes BCM sp. z o.o. Podczas trzydniowego spotkania szeroko omówiono działania obu prowincji w ramach fundacji, opieki społecznej i profilaktyki młodzieżowej. Obydwie strony zapewniły o zamiarach dalszych konsultacji zwłaszcza w dziedzinie opieki psychiatrycznej i działalności społecznej.

Dzień pierwszy 

Spotkanie rozpoczęło się obustronnym powitaniem przez prowincjałów: br. Amadora Fernandeza, prowincjała Prowincji Hiszpańskiej i br. Franciszka Salezego Chmiela, prowincjała Prowincji Polskiej. Następnie dyrektor generalny Juan Jose Afonso wraz z zespołem współpracowników: Josepem Pifaré, Eleną Urdaneta, Cristiną Molina i Rodrigo Martinezem zaprezentował ośrodki medyczne w Madrycie i innych miastach po połączeniu trzech prowincji hiszpańskich w jedną całość.

Omówiono system zarządzania, kompetencje współpracowników, zakresy działalności opiekuńczej, nowe wyzwania i działalność organizacji pozarządowych np. fundacji. Cristina Molina i Apolo Zepeda omówili działalność organizacji SOM 360 i Donostia podlegających zarządowi prowincji.

Z polskiej strony prezes, Jacek Graliński omówił strukturę prawną BCM sp. z o.o., zaprezentował kadrę zarządzającą w dziełach, współpracowników i wolontariuszy, aktualne potrzeby administracyjne i medyczne oraz nowe projekty, które konsultowaliśmy u naszych przyjaciół w Madrycie.

Dzień drugi

W drugim dniu spotkania dyrektor medyczny z Barcelony - Toni Serrano wraz z dr Montse Doltz przedstawili kompleksową opiekę medyczną we wszystkich zakresach jakie świadczą w Katalonii.

Dzień trzeci

Ostatniego dnia wizyty uczestnicy spotkania odwiedzili Centrum Królowej Pokoju w Madrycie, gdzie przebywa 100 osób bezdomnych i uchodźców.

Dziękujemy Prowincji Hiszpańskiej Bonifratrów za owocny czas i braterskie spotkanie oraz wiele cennych uwag i sugestii, a także wzorców do wykorzystania w naszych dziełach w Polsce.