Dzień Samarytański 2023 w Krakowie już za nami!
09-10-2023 Liwia Gliścińska

Dzień Samarytański 2023 w Krakowie już za nami!

To był dzień przepełniony niesamowitymi emocjami i mnóstwem atrakcji - za nami Dzień Samarytański w Krakowie.

Obejrzyj wideorelację z wydarzenia,
przygotowaną przez Fundację Bonifraterską
ZOBACZ >

7 października 2023 roku w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie odbył się Dzień Samarytański - wyjątkowe wydarzenie łączące w sobie aż 4 sfery: medyczną, edukacyjną, rozrywkową i kulturalną. Jego uczestnicy spędzili czas w duchu pomocy i wsparcia dla innych. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z programu "Po Pierwsze Rodzina"!

Porady medyczne

Szpital Zakonu Bonifratrów w Krakowie po raz kolejny otworzył swoje drzwi dla wszystkich, oferując bezpłatne badania i konsultacje medyczne. Na odwiedzających czekały specjalistyczne porady z zakresu m.in:

• Chorób naczyń
  • Chirurgii ogólnej
  • Ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Zostało udzielonych ponad 100 porad lekarskich, w tym 26% to porady z zakresu chirurgii naczyń, 22% porady ortopedyczne, 7% porady laryngologiczne, 1% porady fizjoterapeutyczne i medycyny sportu, 5% porady z chirurgii ogólnej, 11% porady z zakresu ziołolecznictwa. Zainteresowani mogli również skorzystać ze specjalistycznych badań, takich jak spirometria i USG.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Po części medycznej nadszedł czas na kolejny punkt programu - smaczny poczęstunek oraz atrakcje takie jak: słodkie grillowanie, warsztaty czekoladowe oraz pokaz cyrkowych sztuczek. Także na najmłodszych czekało wiele atrakcji. Strażacy zaprezentowali wóz strażacki i przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy dla dzieci.

Dla pasjonatów historii

Osoby zaintersowane historią bonifraterskiego zakątka wysłuchały specjalistycznego wykładu na temat historii i szpitalnictwa bonifratrów. Dzięki uprzejmości dr. Marka Bebaka, mieliśmy również okazję zwiedzić kościół i klasztor Braci Bonifratrów, zobaczyć unikatowe rękopisy, stare druki i dokumentację medyczną z XVII i XVIII wieku.

...coś dla ducha

O godzinie 18:30 w Kościele Bonifratrów odbyła się Uroczysta Msza Święta, po której nastąpił koncert Marka Bałaty "Pieśni eucharystyczne w nowym brzmieniu". Jego fenomenalny głos urzekł publiczność, a multimedialny pokaz świateł i dźwięku zapewnił niezapomniane wrażenia.

Dzień Samarytański objął Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski oraz Prowincjał Prowincji Polskiej Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego, br. Franciszek Salezy Chmiel. Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Bonifraterska. Patronat medialny udzieliło Radio Kraków i TVP3 Kraków.

Dzień Samarytański umożliwił integrację lokalnej społeczności i spędzenie czasu na świeżym powietrzu w ogrodach bonifraterskich, gdzie miała miejsce rodzinna piknikowa zabawa.