Z nutą miodowej słodyczy
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że miód jest źródłem wielu ważnych składników odżywczych, a jego regularne spożywanie służy naszemu zdrowiu. Jednak równie cenną właściwością są jego wyjątkowe walory kulinarne, dzięki którym potrawy zyskują atrakcyjny smak i aromat.
Zazwyczaj miód wykorzystywany jest do smarowania pieczywa i słodzenia napojów. Wydaje się, że słodki smak ogranicza jego zastosowanie głównie do dań podawanych na deser. Nic bardziej błędnego. Miód – w zależności od gatunku – można wykorzystać także do przygotowywania potraw mięsnych i warzywnych, do zup, sosów oraz do przetworów. Dzięki swoim aromatycznym właściwościom doskonale wydobywa i wzmacnia naturalne walory smakowe przypraw. Praktycznie we wszystkich potrawach – całkowicie lub częściowo – możemy nim zastąpić dodatek cukru. Należy jednak pamiętać, że w temperaturze powyżej 40°C miód zaczyna tracić swoje właściwości zdrowotne.
W przemyśle spożywczym miód wykorzystuje się w cukiernictwie, m.in. do wyrobu pierników, cukierków, oraz do produkcji alkoholu – win miodowych i miodów pitnych, a także piwa miodowego. Jego ograniczone zastosowanie.
Znacznie częściej możemy go stosować w domowej kuchni. Dla osób, którym przeszkadza intensywna słodycz miodu, ale cenią sobie jego wartość zdrowotną, dobrym rozwiązaniem jest dodawanie go zamiast cukru do surówek, deserów i napojów. W ten sposób możemy „przemycić” ten zdrowy produkt również w daniach dla dzieci. Szczególnie godne polecenia są dania twarogowe z dodatkiem miodu, jednocześnie bogate w białko i wapń.
W tradycyjnych przepisach kulinarnych, jeśli zdecydujemy się zastąpić cukier miodem, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach:
- miód należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu
- jeden litr miodu waży średnio 1,42 kg
- jeśli miód ulegnie rozwarstwieniu lub skrystalizowaniu, naczynie z miodem wstawiamy do innego naczynia z wodą o temperaturze poniżej 40°C i mieszamy do uzyskania jednolitej masy
- używając miodu do wypieków, na każde 25 dag miodu dodajemy ½ łyżeczki sody oczyszczonej, w celu neutralizacji zawartych w nim kwasów
- temperatura wypieku ciast z dodatkiem miodu powinna być wyższa średnio o około 15°C
- naczynia do pomiaru miodu przed użyciem warto pokryć wewnątrz olejem, co ułatwi ich opróżnianie
- starajmy się, w jak największym zakresie, co najmniej połowę cukru w potrawach zastępować miodem
- miód ma właściwości karmelizujące, dlatego wypieki z miodem mają ciemniejszą barwę
- miód jest produktem wysokokalorycznym – 100 g dostarcza 315 kcal, dla porównania 100 g cukru to 400 kcal
- najbardziej kalorycznym miodem jest miód rzepakowy, najmniej – akacjowy
- miód jest doskonałym środkiem konserwującym, dlatego powinniśmy stosować go w domowych przetworach
- ogrzewanie miodu w temperaturze wyższej od 60°C powoduje całkowite zniszczenie zawartych w nim substancji antybiotycznych
Kapusta kiszona z miodem
Składniki:
1 kg kapusty kiszonej,
3 cebule,
1 łyżka masła,
1–2 łyżki miodu,
sos sojowy,
sól, pieprz,
kminek,
2 liście laurowe,
ziele angielskie.
Sposób przygotowania:
Cebulę szatkujemy i przesmażamy na roztopionym maśle, tak by się lekko zeszkliła. Kapustę kiszoną płuczemy w zimnej wodzie, wkładamy do rondla podlewając niewielką ilością wody i dodajemy przesmażoną na maśle cebulę. Przyprawiamy sosem sojowym lub solą, pieprzem, kminkiem, liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Dusimy do miękkości. Po zdjęciu z ognia dodajemy 1–2 łyżki miodu. Kapusta jest doskonałym dodatkiem do potraw mięsnych, takich jak kotlety schabowe, pieczenie itp.
Kurczak po meksykańsku
Składniki:
2 duże wyfiletowane piersi z kurczaka,
2 łyżki musztardy,
2 łyżki ketchupu,
1 łyżka miodu,
50 dag kukurydzy,
½ szklanki śmietanki,
1 pęczek posiekanej pietruszki,
sól,
mąka,
olej,
suszona bazylia,
cząber,
szałwia,
rozmaryn,
pokruszone owoce jałowca.
Sposób przygotowania:
Porcje kurczaka umyć, lekko osolić i pozostawić na pół godziny. Następnie osuszyć, panierować w mące, obsmażyć na gorącym oleju. W osobnym naczyniu połączyć musztardę, ketchup, miód i przyprawy. Powstałą masą natrzeć porcje kurczaka i umieścić je w żaroodpornym naczyniu w piekarniku w temperaturze około 180°C. W tym czasie osączoną kukurydzę umieścić w rondlu razem z posiekaną natką pietruszki, lekko posolić zalać śmietanką i podgrzać, nie dopuszczając do zagotowania. Upieczonego na złoty kolor kurczaka podzielić na kawałki, ułożyć na półmisku i udekorować kukurydzą. Podawać bezpośrednio po przyrządzeniu. Ketchup zamiast do sosu można dodać do kukurydzy, zamiast śmietanki. Uzyskamy wtedy zupełnie odmienny efekt smakowy.
Papryka konserwowa z miodem
Składniki:
Papryka czerwona, żółta,
gorczyca,
czosnek,
olej,
liść laurowy
Zalewa:
1 szklanka 10% octu,
5 szklanek wody,
½ szklanki miodu,
½ szklanki cukru,,
1 niepełna łyżka soli (najlepiej kamiennej)
Sposób przygotowania:
Paprykę pokroić w paski, obgotować w lekko osolonej wodzie, włożyć do słoików, dodać do każdego kilka ziarenek gorczycy, liść laurowy, 1 pokrojowy ząbek czosnku, 3–4 krople oleju. Zalać zimną zalewą. Pasteryzować 5–7 minut od momentu wrzenia wody w naczyniu. Zalewę z miodem można także wykorzystać do przygotowania ogórków konserwowych.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? Wspomóż działania naszej Fundacji.
Wspieramy chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych i opuszczonych.
W imieniu naszych podopiecznych dziękujemy za każdą pomoc!
Autor tekstu: Renata Mikołajek
Źródło tekstu: Kwartalnik "Bonifratrzy w służbie chorym", nr 3/2012, s. 24-25.
Żródło zdjęć: Freepik.