Święta pachnące bakaliami
Bakalie to mieszanka suszonych owoców, czyli tradycyjnych bożonarodzeniowych łakoci, które zarazem są doskonałym dodatkiem do świątecznych wypieków. Bakalie jednak to nie tylko radość dla naszego podniebienia – to także doskonałe źródło cennych składników odżywczych, szczególnie polecanych w okresie zimowym. Teraz, kiedy brakuje nam świeżych warzyw i owoców, właśnie bakaliami powinniśmy uzupełniać codzienny jadłospis. A oto najbardziej znane i cenione składniki bakaliowego bogactwa.
Daktyle
Daktyle to owoce palmy daktylowej, uprawianej w Afryce Północnej, podzwrotnikowej części Azji, w Stanach Zjednoczonych i Australii. Świeże daktyle charakteryzują się czerwono-żółtą barwą i mają podłużne, brązowe nasiona. Proces suszenia nie powoduje zbyt dużych strat w wartości odżywczej owocu, ponieważ zawiera on stosunkowo niewiele wody. W suszonych daktylach znajduje się aż 70% cukru, 2,3% tłuszczu i 2% białka, ponadto znaczne ilości fosforu, żelaza, potasu, wapnia i manganu oraz niewielkie ilości witaminy A, B i PP. Daktyle są bardzo dobrym źródłem przeciwutleniaczy, wykazując dzięki temu właściwości przeciwnowotworowe. Zawierają też spore ilości salicylanów – substancji składowej aspiryny, dlatego przypisuje się im działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Morele
Morele uprawiane są w klimacie subtropikalnym i umiarkowanym. Owoce zwierają duże ilości żelaza, dlatego przeciwdziałają niedokrwistości. Są też bogatym źródłem witaminy A – sprzymierzeńca młodości, substancji poprawiającej wygląd naszej cery i opóźniającej procesy starzenia. Morele to także duży zasób witaminy C, wapnia, potasu i fosforu. Mają dobroczynne działanie u osób cierpiących na kamicę nerkową i nadciśnienie.
Rodzynki
Rodzynki to suszone na słońcu lub w suszarniach owoce specjalnych gatunków winogron. Stanowią bardzo popularny dodatek do wielu potraw, szczególnie tych bożonarodzeniowych, nie tylko do ciast i deserów, ale także dań z mięsa, kiszonej kapusty, sałatek. Rodzynki zawierają duże ilości cukru (do 70%), błonnika, żelaza, cynku, potasu i wapnia. Szczególnie polecane są kobietom po menopauzie, gdyż zapobiegają osteoporozie, ponadto poprawiają pracę serca, wygląd skóry, a także podnoszą odporność organizmu.
Bakalie
Bakalie to mieszanka suszonych owoców, czyli tradycyjnych bożonarodzeniowych łakoci, które zarazem są doskonałym dodatkiem do świątecznych wypieków. Bakalie jednak to nie tylko radość dla naszego podniebienia – to także doskonałe źródło cennych składników odżywczych, szczególnie polecanych w okresie zimowym. Teraz, kiedy brakuje nam świeżych warzyw i owoców, właśnie bakaliami powinniśmy uzupełniać codzienny jadłospis. A oto najbardziej znane i cenione składniki bakaliowego bogactwa.
Figi
Figi – jej świeży owoc składa się z licznych ziarenek i ma kształt zbliżony do gruszki. W smaku figa jest słodka i aromatyczna. Lecznicze właściwości tych owoców opisano już w Biblii. Prorok Izajasz przywrócił do zdrowia śmiertelnie chorego króla Izraela – Ezechiasza, dając mu do jedzenia kiść świeżych fig. Zawierają znaczne ilości potasu oraz witaminy z grupy B. Dodają energii, poprawiają trawienie. Figi przynoszą ulgę osobom cierpiącym na nadkwasotę i zgagę. Warto pamiętać, że w suszonych figach jest bardzo dużo wapnia – w 100 g tych owoców znajduje się go tyle, ile w szklance mleka. Figi charakteryzują się najwyższą wśród suszonych owoców zawartością błonnika pokarmowego, dzięki czemu poprawiają perystaltykę, jelit zapobiegając zaparciom.
Ananas
Ananas jest byliną niegdyś rosnącą w stanie dzikim, obecnie uprawianą na plantacjach w strefie tropikalnej. Jego owoce są mięsiste, aromatyczne i bardzo słodkie. Oznaczają się znacznymi wartościami odżywczymi – zawierają witaminę A, B, C, a także potas, magnez i fosfor, poprawiają trawienie, pracę serca, nerek oraz naczyń wieńcowych. Suszony ananas stanowi bardzo zdrową i smaczną przekąskę, jest doskonałym zamiennikiem słodyczy. Polecany dla osób stosujących dietę odchudzającą, gdyż powoduje uczucie sytości i poprawia trawienie.
Migdały
Migdały to nasiona drzewa migdałowego. Są produktem wysokokalorycznym – zawierają w swym składzie około 50% tłuszczu, 21% białka, a także cukier, wapń, magnez, potas oraz witaminy z grupy B i E. Migdały stanowią podstawę takich przysmaków, jak nugat czy marcepan. Są zbawienne dla naszego serca. Dzięki zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych obniżają poziom cholesterolu we krwi. Szczególnie polecane są osobom narażonym na codzienny stres, mają bowiem korzystny wpływ na poprawę pamięci i koncentracji. Dzięki zawartości witaminy E zapobiegają rozwojowi miażdżycy, chronią przed zawałem serca i opóźniają procesy starzenia. Pamiętajmy jednak, że należy unikać spożywania prażonych migdałów, gdyż w wysokiej temperaturze tracą one swoje właściwości odżywcze, a w ich składzie pojawiają się niekorzystne dla zdrowia substancje.
Orzechy włoskie
Orzechy włoskie swym kształtem przypominają ludzki mózg i dlatego już w starożytności przypisywano im bogate właściwości lecznicze. Okazuje się, ze nasi przodkowie mieli wiele racji – orzechy te to źródło wartościowych tłuszczów (50–70%), białka, witamin z grupy B oraz soli mineralnych, tj. fosforu, magnezu, żelaza i sodu. Doskonale poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego i ochronią nas przed zimową depresją. Korzystnie wpływają na trawienie i samopoczucie, przyśpieszają regenerację organizmu po chorobie lub zmęczeniu.
Świąteczny keks z bakaliami
Składniki:
1 szklanka mąki pszennej,
¾ szklanki cukru pudru,
½ kostki masła roślinnego lub margaryny,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
7 żółtek,
3 białka,
2,5 szklanki bakalii (rodzynki, orzechy, daktyle, migdały, morele, figi, gruszki),
½ torebki cukru waniliowego
Sposób przygotowania:
Masło utrzeć z cukrem i żółtkami na puszystą masę, połączyć z ubitą na sztywno pianą z białek, dodać bakalie i mąkę, delikatnie wymieszać. Ciasto piec w podłużnych foremkach wyłożonych pergaminem w temperaturze 160–180°C przez 50–60 minut.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? Wspomóż działania naszej Fundacji.
Wspieramy chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych i opuszczonych.
W imieniu naszych podopiecznych dziękujemy za każdą pomoc!
Autor tekstu: Renata Mikołajek
Źródło tekstu: Kwartalnik "Bonifratrzy w służbie chorym", nr 4/2011, s. 24-25.
Żródło zdjęć: Freepik.