Aronia - zdrowie i młodość
Każdy z nas pragnie zachować zdrowie i siły witalne do późnej starości. Nie ma niestety jednoznacznej recepty na zdrowie i długie życie, ale z pewnością możemy sobie pomóc, stosując racjonalną dietę, bogatą w wartościowe produkty. Do takich właśnie produktów należy aronia.
Krzew aronii, „krewniak” jarzębiny, osiąga około 3 metrów wysokości i jest mało wymagający w uprawie. Jego ciemnogranatowe, prawie czarne owoce zebrane są w grona i pokryte meszkowatym nalotem. Zarówno do celów leczniczych, jak i spożywczych powinny być zrywane w okresie pełnej dojrzałości. Zalety aronii znane są u nas stosunkowo od niedawna. Jej umiarkowana popularność wynika prawdopodobnie stąd, że świeże owoce mają nieco cierpki i lekko gorzkawy smak, który w przetworach nie stanowi już większego problemu.
Aronia - właściwości prozdrowotne
Aronia zawiera wyjątkowo dużą ilość substancji zwanych antocyjanami i katechinami, tych samych, które znajdują się także w czerwonym winie i zielonej herbacie. Owoce aronii to jedno z najbogatszych w przyrodzie źródeł antocyjanów – 100 g owoców zawiera ich średnio 500 mg, czyli znacznie więcej niż owoce czarnego bzu lub czarnej porzeczki. Substancje te chronią organizm przed wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za proces starzenia się organizmu, działają przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, zabezpieczają nas przed infekcjami wirusowymi, a także zapobiegają zakrzepom. W owocach aronii znajdują się ponadto cukry (głównie glukoza i fruktoza), kwasy organiczne, garbniki, pektyny, związki mineralne, tj. wapń i żelazo, oraz szereg mikroelementów w formie dobrze przyswajalnej przez człowieka (m.in.: mangan, miedź, molibden, bor, kobalt i jod). Bardzo istotna jest również duża zawartość witamin, m.in. karotenu (prowitamina A), a także witamin z grupy B, C, PP i E.
Aronia - o czym warto wiedzieć
Warto zapamiętać, że:
- aronia pozwala regulować nadciśnienie tętnicze, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ściankach tętnic, chroni przed chorobami serca i nowotworami;
- reguluje przemianę materii i poprawia gospodarkę tłuszczami;
- sok z aronii łagodzi przebieg ciężkiej choroby popromiennej;
- dzięki właściwościom przeciwutleniającym wyciąg z aronii wykorzystywany jest przy produkcji kosmetyków, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV;
- związki czynne zawarte w aronii wpływają na złagodzenie przebiegu cukrzycy;
- antyoksydanty zawarte w owocach aronii wpływają korzystnie na narząd wzroku, u osób cierpiących na choroby oczu;
- działa przeciwwrzodowo ochraniając błonę śluzową żołądka;
- owoce aronii wspomagają usuwanie z organizmu szkodliwych metali ciężkich, takich jak ołów czy kadm.
Nic więc dziwnego, że aronia wybrana została rośliną leczniczą roku 2003. Wyboru takiego dokonują specjaliści z zakresu zielarstwa corocznie, ogłaszając wyniki w Dzień Zielarza świętowany zawsze 15 sierpnia w święto Matki Bożej Zielnej. Z aronii przygotowuje się galaretki, konfitury, soki, powidła, wina i nalewki. Bardzo cenny jest także susz, z którego otrzymuje się wartościowy napar. Sok z aronii stanowi doskonały dodatek do innych przetworów, np. z jabłek czy z dzikiej róży. Codziennie wypita szklanka soku z aronii może być receptą na zdrowe i długie życie.
Konfitura z aronii, jabłek i gruszek
Składniki:
1 kg aronii,
½ kg gruszek,
1 kg winnych jabłek,
½ kg cukru,
1 szklanka wody,
sok z 1 cytryny.
Sposób przygotowania:
Owoce aronii oczyścić, zalać wrzątkiem i zostawić na 1 godz. Z cukru i wody przygotować syrop, dodać pokrojone w kostkę gruszki oraz pokrojone w plasterki jabłka. Zagotować. Gdy owoce nabiorą szklistego wyglądu, dodać odsączone owoce aronii. Po ok. 10 min. odstawić na kilkanaście godzin (najlepiej na noc). Następnie ponownie smażyć tak długo, aż jabłka i gruszki się rozgotują. Pod koniec dodać sok z cytryny, wymieszać i gorące przełożyć do słoików. Zakręcone słoiki pasteryzować przez ok. 15 min. Tak przygotowana aronia jest doskonałym dodatkiem m.in. do mięsa, pieczywa, kremów i deserów.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? Wspomóż działania naszej Fundacji.
Wspieramy chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych i opuszczonych.
W imieniu naszych podopiecznych dziękujemy za każdą pomoc!
Autor tekstu: Renata Mikołajek
Źródło tekstu:
Kwartalnik "Bonifratrzy w służbie chorym", nr 3/2011, s. 26
Żródło zdjęć: Freepik, stoccking.