Apetyt pod kontrolą
Natura wraz ze swoim wszechstronnym bogactwem, dostępnym dla człowieka m.in. w postaci ziół, zachęca nas do patrzenia na życie i organizm ludzki z pokorą oraz zachwytem, stając się przy tym niewyczerpanym źródłem inspiracji do poszukiwania nowych możliwości profilaktyki oraz leczenia.
Stres i emocje vs. apetyt
Ziołolecznictwo od zawsze uwzględniało w swojej metodologii aspekt psychosomatyczny, wyrażający się m.in. wpływem czynników zewnętrznych (takich jak nadmiar stresu czy trudne emocje) na procesy zachodzące w ludzkim organizmie. To również istotne zagadnienie w omawianej przez nas tematyce związanej z apetytem. Nierzadko bowiem zdarza się zjadać coś, będąc „w ciągłym ruchu” czy podjadać „puste kalorie”, by złagodzić wewnętrzny niepokój. Dlatego tak ważne jest, by przeanalizować nasze codzienne nawyki i sprawdzić, czy emocje, z którymi mamy do czynienia na co dzień, nie mają wpływu na ilość i jakość przyjmowanych przez nas pokarmów. Zioła tonizujące układ nerwowy powinny zostać indywidualnie dobrane, by zapewnić prawidłową terapię, zależną od bieżących potrzeb (np. poprawa jakości snu, redukcja stresu, zwiększenie poczucia odprężenia itp.). Popularne w tej kwestii w ziołolecznictwie są m.in.: liść melisy, szyszki chmielu, kozłek lekarski, serdecznik pospolity, męczennica.
Zdrowie pod lupą
Kolejną kwestią w aspekcie regulowania apetytu jest ogólny stan naszego zdrowia. Jeśli zauważamy u siebie zaburzenia w obszarze odżywiania, należałoby skupić się początkowo na badaniach profilaktycznych, zaczynając od badań laboratoryjnych. Niejednokrotnie zdarza się, że kluczem do sukcesu w temacie prawidłowego odżywiania staje się zadbanie o „najsłabsze punkty naszego zdrowia”, np. nawracające zapalenia zatok, niedoczynność tarczycy, problemy hormonalne. Fitoterapia oferuje wspaniałe możliwości wspomagania organizmu po ostrej fazie leczenia np. antybiotykami. Doświadczony fitoterapeuta zadba o odbudowę stanu flory jelitowej (zioła działające przeciwzapalnie, detoksyfikująco – ziele bożego drzewka, ziele krwawnika, korzeń arcydzięgla, probiotyki, colostrum), zaleci preparaty podnoszące odporność (np. z grupy produktów pszczelich – pyłek pszczeli, pierzga, propolis, mleczko pszczele) oraz przypomni o konieczności uzupełnienia niedoborów witamin, minerałów, antyoksydantów (istnieją bardzo dobre monopreparaty lub preparaty złożone, które doskonale wyrównują zdiagnozowane w wywiadzie czy w wynikach laboratoryjnych deficyty) – pamiętajmy zwłaszcza o wit. D3 , C oraz magnezie.
Cukier w normie!
Finalnie, kiedy zarówno aspekt stonizowanego układu nerwowego, jak i profilaktyka zdrowia poszczególnych narządów zostaną odpowiednio zaopatrzone, można podjąć temat regulowania swojego apetytu. Istotne wydaje się być branie pod uwagę faktu, jak nasze pożywienie wpływa na poziom glukozy we krwi. Warto dowiedzieć się, jakie pokarmy powodują szybki, a jaki stopniowy wzrost glukozy we krwi. Powinno nam zależeć na wypłaszczeniu krzywych cukrowych, by unikać nagłych, wielokrotnych w ciągu doby skoków cukru we krwi. Pomocne w tym przypadku okażą się zioła takie jak: liść morwy białej, liść pokrzywy, liść borówki czarnej, owocnia fasoli (obniżają wchłanianie węglowodanów), cynamon.
Zioła sprzyjające redukcji masy ciała:
• wzrost uczucia sytości – owoc i łupina babki płesznik,
• usprawnienie trawienia – liść karczocha, korzeń mniszka, owoc ostropestu, skórka pomarańczy,
• wpływ na ośrodek zadowolenia w mózgu (np. mniejszy apetyt na słodycze) – ziele dziurawca,
• przyspieszenie przemiany materii – ananas, kofeina.
Zauważając u siebie zaburzenia w zakresie łaknienia, należy zmobilizować się do działania w „ogrodzie swojego organizmu”. Ważne jest, by mądrze się do tego przygotować – najpierw zweryfikować, co wymaga pilnego naprawienia (badania okresowe), następnie zająć się poszczególnymi tematami (zadbanie o niedomagające narządy), uzupełnić niedobory witamin, minerałów itp. oraz zoptymalizować dietę i styl życia.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? Wspomóż działania naszej Fundacji - kliknij czerwony przycisk "wesprzyj nas" :) Dziękujemy!
Autor tekstu: br. Pio Berger OH
Zielarz-fitoterapeuta i technik farmaceutyczny
w Konwencie Zakonu Bonifratrów w Krakowie
Źródło tekstu:
Kwartalnik "Bonifratrzy w służbie chorym", nr 2/2024, s. 12
Żródło zdjęć: Freepik