Powiedz "TAK" zimowej aktywności!
Przyglądając się naturze, zauważamy, że okres jesienno-zimowy to czas spowolnienia, stagnacji, uśpienia. Jednak my nie powinniśmy podążać za przyrodniczymi trendami – codzienna aktywność jest ważna przez cały rok!
Znaczenie aktywności w życiu człowieka
Na samym początku zadajmy pytanie: czym w ogóle jest aktywność? Dla każdego z całą pewnością oznacza ona co innego – determinuje ją wiele indywidualnych czynników takich jak: wiek, stan zdrowia, rodzaj zatrudnienia czy miejsce zamieszkania. Słownik definiuje aktywność jako zdolność do intensywnego działania; energię, która towarzyszy nam każdego dnia. To właśnie dzięki niej zaspokajamy nasze potrzeby biologiczne, psychiczne i społeczne. Kiedy jesteśmy jej pozbawieni, możemy odczuwać samotność, izolację społeczną, a nawet postępującą niesprawność.
Jeśli już wiemy, czym jest aktywność i jak wielką rolę odgrywa dla kondycji psychofizycznej, warto pokusić się o następne pytanie: jak zmotywować siebie lub inną osobę do aktywności? Przygotowałam listę czynności, które zachęcą was do działania.
Poranna aktywność ruchowa
Postaraj się tak zaplanować każdy dzień, aby rozpoczynać go mini-treningiem. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych sprzętów, dodatkowych porad trenerów czy zaawansowanej wiedzy o sporcie. Pomyśl o aktywnościach, które lubisz wykonywać: może to być fitness, gimnastyka, ćwiczenia aerobowe, taniec, jazda na rowerku stacjonarnym, marsz czy bieg w miejscu. W przypadku osób w podeszłym wieku lub o mocnych ograniczeniach ruchowych warto pomyśleć o łatwiejszych ćwiczeniach: podnoszeniu nóg do góry, kręceniu głową czy rękami – wystarczy wykonać na siedząco kilka prostych ruchów, by usprawnić krążenie krwi i poprawić samopoczucie. Dzięki dołączeniu do porannych rytuałów aktywności ruchowej, już na starcie dostarczysz swojemu organizmowi dawkę energii. Dlaczego to takie ważne? Ruch to zdrowie – ma ogromne znaczenie nie tylko dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi; ponadto ułatwia koncentrację, zwiększa elastyczność ciała, odświeża umysł, usprawnia przemianę materii... i wiele, wiele innych!
Spacer, a może nordic walking?
Długotrwały brak ruchu może negatywnie przełożyć się na kondycję fizyczną i stan zdrowia psychicznego. Kiedy tylko pozwala na to temperatura na zewnątrz, wybierz się na spacer. Ubierz się ciepło i wygodnie, dostosowując długość przemierzonej trasy do swoich możliwości. Jeśli droga jest zaśnieżona, upewnij się, że posiadasz buty z antypoślizgową podeszwą. Znajomość techniki nordic walkingu i poruszanie się z kijkami pomogą ci ustabilizować chód, zmniejszając ryzyko upadku. Aktywność poza domem nie tylko pomoże w hartowaniu organizmu, ale także będzie stanowić doskonały trening dla stawów i całego układu kostno-mięśniowego. Regularny wysiłek fizyczny (w połączeniu ze zbilansowaną dietą) może zapobiec nadwadze, a dawka świeżego powietrza dotlenia organizm i zdecydowanie poprawia nastrój.
Szukaj sposobności do aktywności!
Jesienią i zimą każdy krok jest na wagę złota! Szukaj okazji do aktywności wszędzie, gdzie jest to możliwe. Jeśli pozwala na to pogoda za oknem, do sklepu wybierz się piechotą zamiast autem. Wysiądź z autobusu czy tramwaju przystanek wcześniej. Zamiast windy postaw na schody. To proste czynności, które nie zabiorą ci zbyt wiele czasu, a wpłyną dobroczynnie na twoje zdrowie.
Porządki dobre na wszystko!
Recepta na zwiększoną aktywność fizyczną? Porządki! W ciągu życia musimy nauczyć się wielu różnych rzeczy, ale porządki to chyba coś, co umie robić każdy. Sprzątanie, odkurzanie, doczyszczanie, układanie, to nie tylko codzienne czynności domowe, ale również ruch, który czasem może naprawdę zmęczyć! By zwiększyć swoją domową aktywność, pomyśl o porządkach w miejscach, do których zaglądasz bardzo rzadko. Ja nazywam te obszary miejscami wstydu. Każdy z nas ma w swoim domu takie szufladki, szafki czy pomieszczenia, o których chciałby zapomnieć. Zachęcam cię do przeciwstawienia się swoim wewnętrznym oporom i stanięcia oko w oko „z wrogiem”. Nie musisz od razu wyczyścić wszystkiego – zaplanuj swoje porządki tak, by przebiegły kompleksowo i sprawnie, a przy tym dały ci satysfakcję. Zacznij od małych rzeczy, krok po kroku, a szybko zauważysz zmiany, które dodadzą ci sił do dalszego działania.
A w tańcu... zainspiruj się YouTubem
Popularny kanał internetowy YouTube to istna kopalnia pomysłów na aktywne spędzanie czasu w domu – począwszy od gier tanecznych, a skończywszy na zumbie czy tańcach na siedząco. Tego typu aktywności wykonasz samodzielnie w zaciszu domowym, z poczuciem, że nie jesteś sam. Niezależnie od swoich możliwości ruchowych możesz znaleźć propozycję taneczną, którą wykonasz „przy współudziale trenera”. Ruch wpływa pozytywnie na układ krwionośny i pomaga osiągnąć lepszą sprawność. Co więcej? Wydzielająca się podczas aktywności serotonina poprawia nastrój i kondycję psychiczną. Bądź aktywny i pamiętaj, że ruch to nie konkurs na najbardziej wysportowaną osobę na świecie. Aktywności, jakie ci zaproponowałam, mają stanowić dla ciebie wskazówki i zachętę do tego, by poruszać się „trochę” więcej. Być może „trochę” każdego dnia nie ma wielkiego znaczenia, jednak gdy spojrzysz na swoje działania z perspektywy powtarzalności i rutyny, zauważysz dużą różnicę w jakości swojego zdrowia i samopoczucia. Małe zmiany mogą przynieść duży efekt – wszystko zależy od ciebie. Powodzenia, wiem, że dasz radę!
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? Wspomóż działania naszej Fundacji.
Wspieramy chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych i opuszczonych.
W imieniu naszych podopiecznych dziękujemy za każdą pomoc!
Autor tekstu: Małgorzata Kospin | Redaktor naczelny serwisu www.czas-seniora.pl
Źródło tekstu: Kwartalnik "Bonifratrzy w służbie chorym", nr 4/2023, s. 13.
Żródło zdjęć: Freepik.